Header Ads Widget

Responsive Advertisement
Yarasalar şato kulelerinin arasından hızla dolaşırken, tabutun önü açılır ve örtünün üstünde kül beyaz renkte bir el oynar. Tabutun kapağı kayar ve kasvetli bir ses karanlığın içinde yükselir. Drakula dolaşıyor! 


Vampirler nesiller boyu okuyucuları ve sinema severleri büyülemiştir. Kuşkusuz en popüler vampir Transilvanya'nın korkunç Kont Draculası'dır.

Elbette, bu kan emici canavarlar yok ve yalnızca hayal gücümüzün ürünüdürler.

İrlandalı yazar Bram Stoker, 1897 yılında korku romanı Drakula için Drakula efsanesini yarattı. Çoğu tarihçi, Bram'ın Drakula'sına esin kaynağı olarak, Vlad Tepes ( III.Vlad ) adlı 15. yüzyıl Rumen hükümdarını aldığına inanıyor.

Drakula kelimesinin anlamı

Vlad, Wallachia'yı (şimdi Güneydoğu Avrupa'da Romanya'nın bir parçası) 600 yıldan fazla bir süre önce yönetti ve çok acımasız bir hükümdar olarak tarihe geçti. Vlad bir vampir değildi fakat yaptığı işkencelerle hala konuşulan biri olduğu kesin. O, hem şeytan hem de ejderha anlamına gelen "Dracul" veya "Dracula" takma adını kullanmıştı.

Romanya için, 21. yüzyılda, Vlad'ın korkunç ününün ekonomik açıdan da kullanışlı olduğu kesin. Son birkaç yıldır Romanya'nın Sighisoara şehrinde Dünya Drakula Kongresi düzenlenerek Drakula miti pekiştiriliyor. Festivalin düzenlendiği Sighisoara şehri Vlad'ın doğum yeri ve Romanya'nın batısındaki Transilvanya adlı büyük bölgenin parçası.

Festivalde, vampir filmleri izleniyor. Dünyanın dört bir yanından fanlar, film yapımcıları, yazarlar ve tarih öğrencileri de festivale katılıyor. Drakula efsaneleri üzerinde tartışmalar yapılıyor ve vampir efsaneleri üzerine yapılan tartışmalar sıcak bir şekilde tartışılıyor. 

Festival, devasa bir turist cazibe merkezine dönüşürken ve minik tabut şeklindeki kutular ve kan kırmızı şarap şişeleri de dahil olmak üzere Drakula hediyelik eşyaları kâr amacıyla satılıyor.

Transilvanya sakinleri bir sonraki adımın bir Drakula tema parkı olmasını istiyor. Romanya hükümeti ise ülkenin ekonomisini büyüteceğini düşünerek tema parkını birincil öncelikli konulardan birine getirmiş gibi gözüküyor.

Dipnot: Wallachia, Eflak Voyvodalığı veya prensliği olarak bilinen bölgenin yerel adı.


Hazırlayan: Tarihçi Osman Kılık

Post a Comment