Header Ads Widget

Responsive Advertisement
Fidel Castro, batı dünyası için Soğuk Savaş'ı Batı Yarıküre'ye taşıyan liderdi. Batılı devletler onu dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirmekle suçlarken; madalyonun diğer yüzünde, özellikle de Latin Amerika ve 3. dünya toplumları için Castro yoksulları, ezilenleri savunan, onlar için politika üreten bir liderdi.

1. Yıl 1979, Fidel Castro Birleşmiş Milletler'de.


2. 1953 yılının Temmuz ayı, Castro, Santiago de Cuba'daki Moncada kışlasına saldırı öncesi yoldaşlarıyla bir araya geldi. İsyancılardan birçoğu öldürüldü. Castro ve kardeşi Raul tutuklandı.


3. Moncada kışlasına saldırısı nedeniyle Castro, 1953'te yargılandı. 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dönemin Küba lideri Fulgencio Batista,  Castro'ya hapis cezası verilerek baskı altında tutulmasının büyük bir stratejik hata olduğunu anladı ve bir diktatör olmadığını göstermek için 1954 yılında Castro ve yoldaşlarını afla salıverdi.


4. 1957 yılının Haziran ayı. Castro, Küba'daki diğer devrimci liderlerle birlikte. Soldan ikinci doktor 'kumandan' Che Guevera. Castro'nun kardeşi Raul Castro ön planda diz çöken.


5. Castro'nun 8 Ocak 1959'da Havana'ya girdiği gün. Halka seslenen Castro'nun iktidardan devirdiği Batista ise 1 Ocak gecesi Küba'yı terk etmişti.


6. 1959 yılının Şubat ayı. Küba'nın yeni lideri Castro halka sesleniyor. Castro'nun halka iki önemli sözü var: Birincisi seçimler özgür bir şekilde yapılacak; ikincisi Amerikan ekonomisinin Küba'daki egemenliği sona erdirilecek.


7. 1959 yılının Ocak ayı. Castro iktidar olduktan sonra Guevara'yla birlikte. Castro, başlangıçta Küba merkez bankasının başına ekonomist Felipe Pazos'u getirir. Pazos, devrimci hükümetin radikal doğasıyla barışamaz (çeşitli tutuklamalar, ekonomik bakış vb. nedenlerle) görevinden istifa eder. Pazos'un yerine, 1959 yılının Kasım ayında doktor Che Guevara geçer.


8. Castro devrimden dört ay sonra Küba ve ABD arasındaki gerginliklerin artması üzerine New York'a geldi.


9. 1959 yılının Nisan ayı. Castro Bronx Hayvanat Bahçesi'nin treninde dondurma yerken.


10. 1959 yılının Şubat ayı. Castro, oğlu Fidelito ile Havana'da. Castro'nun eski eşi Mirta Diaz-Balart, oğullarını ABD'ye götürmüştü. Küba'da iktidara gelmesinden sonra Castro, çocuğunu geri göndermesi için Balart'ı ikna edecekti.


11. 1960 yılı. ABD Başkan Dwight D. Eisenhower'ın adadan şeker kotasını kestiği dönem. Amerikan karşıtı göstericilerden oluşan bir insan dalgası yürüyor.


12. 1960 yılı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu katında, Sovyet lider Nikita S. Kruşçev ve Castro biraradalar.


13. 1964 yılı Castro, yeni şeker kamışı çeşitlerinin üretimi için oluşturulmuş pilot bir tarla bölgesini ziyaret ediyor.


14. Castro, 1962 yılının Ekim ayında. Küba füze krizi sırasında radyo ve televizyonda bir konuşma yapıyor. Castro, Sovyetlerin Küba'da füze fırlatma yerleri inşa etmesine izin vermişti. Bu durum ABD ile Sovyetler Birliği arasında diplomatik bir çalkantıya neden olmuştu.


15. 1976 yılının Ocak ayı. Castro Havana havaalanında. CIA'in onu ortadan kaldırmaya veya otoritesini zayıflatmaya yönelik birkaç denemesine rağmen ayakta.


16. 1979 yılının Ekim ayı. Castro, Birleşmiş Milletler'de konuşuyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Küba arasındaki buzlar 1970'lerde ABD Başkanı Jimmy Carter'ın zamanında biraz çözülecekti.


17. 1980 yılının Mayıs ayı. Florida'nın Key West kenti açığında bir tekne içerisindeki Kübalı çocuğa yardım eden Amerikan denizcileri. Kısa süren uzlaşı dönemi Castro'nun, Kübadaki yönetimden hoşnut olmayan 125 bin Kübalı'nın gemiler ve sallarla kaçmasına göz yummasıyla son buluyor. 125.000 Kübalı'nın bir çoğunun hapishanelerin boşaltılması sonucu göç etmek zorunda bırakılan suçlular olduğu söylenmektedir.


18. 1998 yılının Ocak ayı. Papa 2. John Paul, Havana'yı ziyaret ediyor. Papa, Küba'da temel özgürlüklerin eksikliği üzerine konuşuyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ambargosunu adaletsiz ve etik açıdan kabul edilemez olarak nitelendiriyor.


19. 2004 yılı. Castro, Havana'daki bir Parlamento toplantısında o dönem savunma bakanı olan kardeşi Raul ile birlikte. Fidel Castro, 2006'da görevlerini kardeşi Raul'a devretti. İki yıl sonrasında ise cumhurbaşkanlığından resmen istifa etti. Raul o zamandan beri Küba'yı yönetiyor.


20. 2005 yılı. Castro, Havana'daki Devrim Sarayı'nda. Onun oluşturduğu siyasi değerlerin, özellikle Latin Amerika ve Batı Yarımküre üzerindeki toplumlar açısından etkisinin devam ettiği söylenebilir.


Hazırlayan ve Yazan: Tarihçi Osman Kılık

Kaynakça:

1. Paul Hosefros / The New York Times
2. Agence Fransa-Presse
3. Keystone-France/Gamma-Keystone
4. United Press International
5. Associated Press
6. Associated Press
7. European Pressphoto Agency
8. Patrick A. Burns / The New York Times
9. Meyer Liebowitz/The New York Times
10. AGIP/RDA
11. George Tames/The New York Times
12. Neal Boenzi/The New York Times
13. Jack Manning/The New York Times
14. Keystone-France/Gamma-Keystone
15. Prensa Latina/Reuters
16. Paul Hosefros / The New York Times
17. Fernando Yovera/Associated Press
18. Zoraida Diaz / Reuters
19. Cristobal Herrera / Associated Press
20. Claudia Daut / ReutersPost a Comment