Header Ads Widget

Responsive Advertisement
İkinci Dünya Savaşı sırasında keskin nişancı birimlerini yoğun bir şekilde eğiten tek ülke SSCB'ydi. Diğer ülkeler de sniper eğitiyordu, ancak bu eğitimler SSCB ile aynı kalite ve yoğunlukta değildi. Aşağıda, isabetli atışlarıyla tarihe geçen beş sniper bulunmaktadır.

Vassili Grigoryevich Zaitsev (1915-1991)

Zaitsev, Stalingrad Savaşı'na katılmaya geldiğinde, kuşatılmış şehirde bir askerin ortalama ömrü yaklaşık 24 saatti. Standart bir tüfekle silahlandırılmıştı. İlk 10 günde en az 30 düşman askerini öldürdüğü söylenmektedir. Üstleri yeteneklerini bir işaret olarak gördü ve onu keskin nişancı yaptılar. Zaitsev, Kızıl Ordu tarafından kullanılan keskin nişancı taktiklerini geliştirerek kullandı. II.Dünya Savaşı'nda Stalingrad'ın en ünlü keskin nişancısı, olarak tanındı.
Vassili Grigoryevich Zaitsev
Vassili Grigoryevich Zaitsev

Roza Georgiyevna Shanina (1924-1945)

Kardeşi, Leningrad Kuşatması sırasında öldürülen Shanina keskin nişancı akademisi için gönüllü olmuştu. Görülmemiş derecede yetenekli bir nişancı olduğunu kanıtlayan Shanina birliğinin komutanı olarak atandı. Shanina keskin nişancı olarak 54 düşman askerini öldürdü. Ağır yaralanan bir topçu komutanını korumaya çalışırken 1945'te öldürüldü. Öldüğünde 20 yaşındaydı.
roza georgiyevna shanina
Roza Georgiyevna Shanina

Matthaus Hetzenauer (1924-2004)

Wehrmacht'ın (Nazi Almanya'sının silahlı güçleri) en başarılı keskin nişancısı olan Hetzenauer 1944 yılında doğu cephesinde savaştı. Avusturyalı keskin nişancı, İkinci Dünya Savaşı'nda en uzun ölüm atışını (1.100 metre, yaklaşık 1,200 metre) kaydetti. 
Matthaus Hetzenauer
Matthaus Hetzenauer

Simo Hayha (1905-2002)

1939-1940 Kış Savaşı sırasında Kızıl Ordu Finlandiya'yı istila edince Hayha, Kollaa ve Ulismaa'da yaptıklarıyla Finlandiya'nın en ünlü keskin nişancısı oldu. İnanılmaz derecedeki keskin nişancı becerileri ona "Beyaz Ölüm" ünvanının verilmesini sağladı. Savaşın bitiminde yüzünden bir silahla vurularak yaralandı.
Simo Häyhä
Simo Hayha

Lyudmila Mykhailivna Ppavlichenko (1916-1974)

Almanya Sovyetler Birliği'ni istila etmeye başladığında, Ukrayna doğumlu Pavlichenko, Kızıl Ordu'ya gönüllü olarak katıldı. Kadınların asker olarak kabul edilmediği bir dönemde, "Ölüm Leydisi" olarak tanınacaktı. 2. Dünya Savaşı'nın en başarılı kadın keskin nişancısı olarak bilinmektedir. Savaş alanındaki başarısı şöhrete dönüşmüştü. Sovyetler Birliği onu bir propaganda kampanyasına dönüştürecekti.
Lyudmila Mykhailivna Ppavlichenko
Lyudmila Mykhailivna Ppavlichenko


Post a Comment