Header Ads Widget

Responsive Advertisement
Kuzey Kafkasya Emirliği

Ekim Devrimi'nin fırtınalı döneminde Çeçenya'da kısa ömürlü bir devlet kurulur. Belki de Kuzey Kafkasya Emirliği'nin tarihe en büyük katkısı, tanınmış İslami unsurları (hilal, ay ve yıldızlar) bir simulakrum haline getirmeleridir: Gülümseyen bir yüz'e benzeyen bayrakları.

Kuzey Kafkasya Emirliği'nin altı aylık varlığı Mart 1920'de Sovyet Rusya'ya dahil edildiğinde sona ermiştir.
Tarihte Görülmüş En Garip 5 Bayrak
Kuzey Kafkasya Emirliği
Benin Krallığı

1897'de İngiliz birlikleri, güney Nijerya'da bulunan Benin Krallığı'nın başkenti Benin'e girerler. Görevlerini başarıyla tamamlarlar. Kral ele geçmiş ve sürgüne gönderilmiş; Benin şehri yerle bir edilmiştir. Sonrasında çok sayıda eser Londra'ya taşınmıştır.

Eserlerin arasında, kırmızı zemin üzerinde elindeki kılıçla kafa kesen insan figürü bulunan, sıradışı bir bayrak da vardır. Bayrağın orijinali günümüzde Greenwich Ulusal Deniz Müzesi'nde bulunmaktadır.

Benin Krallığı
Benin Krallığı
Sardunya

Sardunya bayrağının neyi temsil ettiği halen tartışılmaktadır. Bayrak, Dört Moor bayrağı olarak da geçmektedir. Bayraktaki gözleri bağlanmış dört 'Moor' Aragon Krallığı için Magribi güçlerine karşı kazanılan bir zafere işarettir. (Aragon'a yenilmiş Magribi prensleri...) Başka bir İspanyol kaynağı, bayrağın 1096'da Alcoraz Muharebesi'ni anmak için özel olarak yapıldığından bahsetmektedir. 

Moor veya Moors: Magribi, Endülüs, Berberi veyahut Kuzey Afrikalı kökenli Müslümanlar için kullanılan genel bir adlandırmaya işaret etmektedir.

Sardunya Krallığı
Sardunya Krallığı
Sicilya

Merkezinde buğday ile çevrili Medusa'nın başı ve Sicilya'nın iki ana şehri olan Katanya ve Palermo'yu temsil eden kırmızı ve sarı arka plan renkleriyle Sicilya bayrağı.

Sicilya
Sicilya Krallığı

Hazırlayan: Tarihçi Osman Kılık

Post a Comment