Header Ads Widget

Responsive Advertisement
Amerikalı arkeolog Hiram Bingham 1911 yazında İspanyollara düşen son İnka kalesi olan Vilcabamba'yı bulmayı uman küçük bir kaşif ekibiyle Peru'ya gelir. Yürüyerek ya da katırla seyahat eden Bingham ve ekibi Urubamba Vadisi'ne geçer. Yerel bir çiftçi onlara yakındaki bir dağın tepesinde bulunan bazı kalıntıları anlatır. Çiftçinin Machu Picchu olarak adlandırdığı dağın bulunduğu bölge eski yerel dilde eski zirve anlamına gelmektedir.

Bingham ve ekibi, Cusco şehrinden Aguas Calientes kasabasına kazı ve kamera ekipmanlarıyla altı günlük bir yürüyüş yapar. Bir handa yerel kalıntılar hakkında bilgi alır. Hancı Bingham'a kasabanın üzerinde yükselen tepenin üstündeki aşırı büyümüş bir kompleks yapıyı anlatır. Bingham, hancıya ona rehberlik etmesi için para verir.

Ormanlık alanda, çökmüş ve tıkanmış bir tepenin ortasında, Bingham’ın rehberi durdu ve bir çocuğa Amerikalıları sonuna kadar götürmesi talimatını verdi. Harabeler alanına ulaştıklarında, Bingham kendini, uzaktaki karlı dağlarla çevrili, hoyrat Urubamba Nehri'nin yüzlerce metre üstünde, iki pürüzlü tepe arasında bir sırtta buldu. Bingham daha sonrasında Machu Picchu, İspanyol fetih günlerinden bu yana Güney Amerika'da keşfedilen en büyük ve en önemli harabe olabilirdiye yazacaktı.

Machu Picchu'nun Keşfiyle İlgili İlk Fotoğraf - 1911
Machu Picchu'nun Keşfiyle İlgili İlk Fotoğraf - 1911
Bingham o gün tripodunu ve kamerasını kurdu ve öğleden sonra fotoğraflarını çekti.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca, o ve ekibi ormanları harabelerden temizledi ve zarif bir şekilde inşa edilmiş evleri, tapınakları, basamakları ve terasları ortaya çıkardı.


Arkeolojik kanıtlar, insanların M.Ö. 760 'tan beri Urubamba ve bitişik vadilerde tarım uyguladığını göstermektedir. MS 1300 ve 1500 yılları arasında, Cusco krallığı Manco Capac hükümetinden başlayarak bir şehir devleti olarak gelişti.

Bilginlere göreyse Machu Picchu, İnka Kralı Pachacutec için 1450 yılında inşa edilmiş bir kraliyet mülkü idi.

Intihuatana Taşı
Intihuatana Taşı
Machu Picchu'daki en önemli yapılar Güneş Tapınağı (Torreon), Üç Pencere Tapınağı, Condor Tapınağı ve Intihuatana Taşı'dır.

Intihuatana Taşı, İnka dininde farklı festivaller ve önemli kutlamaların kesin dönemlerini belirlemek için kullanılan astronomik bir gözlem aracıydı.


Tarihçi Osman Kılık